See vimbela on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "zu",
"2": "vimba",
"3": "-ela",
"alt1": "-vimba"
},
"expansion": "-vimba + -ela",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "From -vimba + -ela.",
"forms": [
{
"form": "-vimbela",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "zu-infl-verb",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ukuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "ukungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "vimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "vimbelani",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "-vimbeleni",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "ngiyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ngivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engivimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "angivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ngingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "uyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "uvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ovimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "awuvimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ongavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "siyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "sivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "asivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "singavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "niyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "nivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "enivimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "enivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "eningavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ningavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "uyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "uvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ovimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "evimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "akavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ongavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "engavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bayavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abavimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bevimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abangavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bengavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "awuvimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "iyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "evimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ayivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "liyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "livimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elivimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "alivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "lingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ayavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "avimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "avimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "awavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "angavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "siyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "sivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "asivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "singavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ziyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "zivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezivimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "azivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "zingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "luyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "luvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "oluvimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "oluvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "aluvimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "olungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "lungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "buyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "buvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obuvimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abuvimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kuyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okuvimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "akuvimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ngivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ngivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "angivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ngingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "uvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "uvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ovimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ovimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "awuvimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ongavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "sivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "sivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "asivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "singavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "nivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "nivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "enivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "enivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "eningavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ningavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "uvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "uvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ovimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ovimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "evimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "evimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "akavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ongavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "engavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bavimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bavimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abavimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abavimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bevimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bevimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abangavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bengavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "awuvimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ayivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "livimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "livimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "alivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "lingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "avimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "avimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "awavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "angavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "sivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "sivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "asivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "singavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "zivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "zivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "azivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "zingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "luvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "luvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "oluvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "oluvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "aluvimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "olungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "lungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "buvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "buvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obuvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obuvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abuvimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kuvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kuvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okuvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okuvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "akuvimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ngāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "wāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "owāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "sāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "nāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "enāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "wāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "owāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "āvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "yāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "eyāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "lāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "sāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "zāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "lwāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "olwāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kwāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okwāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ngingavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "ngingevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "ungavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ungevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "singavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "singevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "ningavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ningevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "angavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "engavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "angevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "engevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "bangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "bengavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "bangevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "bengevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "ungavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "ungevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "ingavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "ingevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "lingavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "lingevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "singavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "singevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "zingavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "zingevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "lungavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "lungevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "bungavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "bungevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "kungavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "kungevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "ngizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "engizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "angizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "engingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "ngingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "uzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ozovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "awuzuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ongezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "sizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "esizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "asizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "esingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "singezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "nizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "enizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "anizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "eningezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ningezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "uzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ozovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ezovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "akazuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ongezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "engezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bazovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abazovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bezovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abazuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abangezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bengezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "awuzuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "izovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ayizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "lizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "elizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "alizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "elingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "lingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "azovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "awazuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "angezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "sizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "esizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "asizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "esingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "singezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "zizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ezizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "azizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ezingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "zingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "luzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "oluzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "aluzuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "olungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "lungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "buzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "obuzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abuzuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "obungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "kuzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "okuzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "akuzuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "okungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "kungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ngiyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "engiyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "angiyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "engingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "ngingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "uyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "awuyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ongeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "siyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "esiyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "asiyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "esingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "singeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "niyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "eniyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "aniyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "eningeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ningeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "uyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "oyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "eyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "akayuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ongeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "engeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bayovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abayovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "beyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abayuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abangeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bengeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "awuyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "iyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ayiyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "liyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "eliyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "aliyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "elingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "lingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ayovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "awayuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "angeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "siyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "esiyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "asiyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "esingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "singeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ziyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "eziyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "aziyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ezingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "zingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "luyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "oluyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "aluyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "olungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "lungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "buyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "obuyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abuyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "obungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "kuyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "okuyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "akuyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "okungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "kungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ngivimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ngingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "uvimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "sivimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "singavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "nivimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ningavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "avimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "angavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "bavimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "bangavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "uvimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ivimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "livimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "sivimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "singavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "zivimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "zingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "luvimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "buvimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "bungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "kuvimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "kungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ngavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ngangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "angavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "angangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "wavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "wangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "awavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "awangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "savimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "sangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "asavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "asangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "navimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "nangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "anavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "anangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "wavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "wangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "akavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "akangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "bavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "bangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "awavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "awangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "yavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "yangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ayavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ayangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "langavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "alavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "alangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "avimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "angavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "savimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "sangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "asavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "asangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "zavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "zangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "azavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "azangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lwavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lwangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "alwavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "alwangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "kwavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "kwangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "akwavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "akwangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-vimbela",
"name": "zu-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "zu-infl-verb"
}
],
"lang": "Zulu",
"lang_code": "zu",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [],
"glosses": [
"to close for, to shut for"
],
"id": "en-vimbela-zu-verb-wLH8TSZZ",
"links": [
[
"close",
"close"
],
[
"shut",
"shut"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to close for, to shut for"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "32 40 28",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "24 58 19",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "38 50 12",
"kind": "other",
"name": "Zulu entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 61 17",
"kind": "other",
"name": "Zulu terms suffixed with -ela",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to get in the way off"
],
"id": "en-vimbela-zu-verb-2OKVfEBO",
"links": [
[
"get",
"get"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to get in the way off"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [],
"glosses": [
"to prevent"
],
"id": "en-vimbela-zu-verb-0YsvUE24",
"links": [
[
"prevent",
"prevent"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to prevent"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"word": "vimbela"
}
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Requests for tone in Zulu verb entries",
"Zulu entries with incorrect language header",
"Zulu lemmas",
"Zulu terms suffixed with -ela",
"Zulu verbs"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "zu",
"2": "vimba",
"3": "-ela",
"alt1": "-vimba"
},
"expansion": "-vimba + -ela",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "From -vimba + -ela.",
"forms": [
{
"form": "-vimbela",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "zu-infl-verb",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ukuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "ukungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "vimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "vimbelani",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "-vimbeleni",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "ngiyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ngivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engivimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "angivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ngingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "uyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "uvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ovimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "awuvimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ongavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "siyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "sivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "asivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "singavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "niyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "nivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "enivimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "enivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "eningavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ningavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "uyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "uvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ovimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "evimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "akavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ongavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "engavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bayavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abavimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bevimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abangavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bengavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "awuvimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "iyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "evimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ayivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "liyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "livimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elivimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "alivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "lingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ayavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "avimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "avimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "awavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "angavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "siyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "sivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "asivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "singavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ziyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "zivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezivimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezivimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "azivimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "zingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "luyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "luvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "oluvimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "oluvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "aluvimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "olungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "lungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "buyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "buvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obuvimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abuvimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kuyavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okuvimbelayo",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "akuvimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ngivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ngivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "angivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ngingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "uvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "uvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ovimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ovimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "awuvimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ongavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "sivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "sivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "asivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "singavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "nivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "nivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "enivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "enivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "eningavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ningavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "uvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "uvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ovimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ovimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "evimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "evimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "akavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ongavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "engavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bavimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bavimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abavimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abavimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bevimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bevimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abangavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bengavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "awuvimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ayivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "livimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "livimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "alivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "lingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "avimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "avimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "awavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "angavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "sivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "sivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "asivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "singavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "zivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "zivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezivimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezivimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "azivimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "zingavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "luvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "luvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "oluvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "oluvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "aluvimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "olungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "lungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "buvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "buvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obuvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obuvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abuvimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kuvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kuvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okuvimbelile",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okuvimbelē",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "akuvimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kungavimbelanga",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ngāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "engāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "wāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "owāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "sāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "esāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "nāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "enāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "wāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "owāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "āvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "bāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "abāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "yāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "eyāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "lāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "elāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "sāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "esāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "zāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ezāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "lwāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "olwāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "obāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "kwāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "okwāvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "ngingavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "ngingevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "ungavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ungevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "singavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "singevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "ningavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "ningevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "angavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "engavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "angevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "engevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "bangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "bengavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "bangevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "bengevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "ungavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "ungevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "ingavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "ingevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "lingavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "lingevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "singavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "singevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "zingavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "zingevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "lungavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "lungevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "bungavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "bungevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "kungavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "kungevimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"potential"
]
},
{
"form": "ngizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "engizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "angizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "engingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "ngingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "uzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ozovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "awuzuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ongezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "sizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "esizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "asizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "esingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "singezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "nizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "enizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "anizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "eningezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ningezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "uzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ozovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ezovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "akazuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ongezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "engezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bazovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abazovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bezovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abazuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abangezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bengezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "awuzuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "izovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ayizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "lizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "elizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "alizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "elingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "lingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "azovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "awazuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "angezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "sizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "esizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "asizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "esingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "singezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "zizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ezizovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "azizuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ezingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "zingezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "luzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "oluzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "aluzuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "olungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "lungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "buzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "obuzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abuzuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "obungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "kuzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "okuzovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "akuzuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "okungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "kungezuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ngiyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "engiyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "angiyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "engingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "ngingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"singular"
]
},
{
"form": "uyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "awuyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ongeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "siyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "esiyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "asiyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "esingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "singeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"immediate-future",
"plural"
]
},
{
"form": "niyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "eniyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "aniyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "eningeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ningeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "uyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "oyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "eyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "akayuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ongeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "engeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bayovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abayovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "beyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abayuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abangeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bengeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "awuyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "iyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ayiyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "liyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "eliyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "aliyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "elingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "lingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ayovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "awayuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "angeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "siyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "esiyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "asiyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "esingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "singeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ziyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "eziyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "aziyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ezingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "zingeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "luyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "oluyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "aluyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "olungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "lungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "buyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "obuyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "abuyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "obungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "bungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "kuyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "okuyovimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "akuyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "okungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "kungeyuvimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"immediate-future"
]
},
{
"form": "ngivimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ngingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "uvimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "sivimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "singavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "nivimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ningavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "avimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "angavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "bavimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "bangavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "uvimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ivimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "livimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "sivimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "singavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "zivimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "zingavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "luvimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "buvimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "bungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "kuvimbele",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "kungavimbeli",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ngavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ngangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "angavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "angangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "wavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "wangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "awavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "awangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "savimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "sangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "asavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "asangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "navimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "nangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "anavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "anangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "wavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "wangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "akavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "akangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "bavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "bangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "abangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "awavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "awangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "yavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "yangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ayavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ayangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "langavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "alavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "alangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "avimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "angavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "savimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "sangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "asavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "asangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "zavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "zangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "azavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "azangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lwavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "lwangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "alwavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "alwangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "kwavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "kwangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "akwavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "akwangavimbela",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"subjunctive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-vimbela",
"name": "zu-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "zu-infl-verb"
}
],
"lang": "Zulu",
"lang_code": "zu",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Zulu transitive verbs"
],
"glosses": [
"to close for, to shut for"
],
"links": [
[
"close",
"close"
],
[
"shut",
"shut"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to close for, to shut for"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Zulu transitive verbs"
],
"glosses": [
"to get in the way off"
],
"links": [
[
"get",
"get"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to get in the way off"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Zulu transitive verbs"
],
"glosses": [
"to prevent"
],
"links": [
[
"prevent",
"prevent"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to prevent"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"word": "vimbela"
}
Download raw JSONL data for vimbela meaning in All languages combined (53.6kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive absolute'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive relative'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive participial'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative absolute'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative relative'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative participial'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 1'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 2'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 3'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 4'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 5'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 6'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 7'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 8'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 9'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 10'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 11'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 14'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 15'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 17'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive absolute'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive relative'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive participial'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative absolute'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative relative'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative participial'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 1'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 2'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 3'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 4'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 5'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 6'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 7'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 8'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 9'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 10'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 11'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 14'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 15'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 17'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive absolute'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive relative'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive participial'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative absolute'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative relative'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative participial'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 1'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 2'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 3'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 4'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 5'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 6'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 7'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 8'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 9'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 10'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 11'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 14'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 15'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 17'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive absolute'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive relative'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive participial'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative absolute'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative relative'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative participial'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 1'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 2'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 3'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 4'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 5'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 6'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 7'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 8'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 9'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 10'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 11'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 14'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 15'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 17'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive absolute'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive relative'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive participial'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative absolute'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative relative'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative participial'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 1'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 2'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 3'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 4'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 5'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 6'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 7'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 8'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 9'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 10'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 11'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 14'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 15'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 17'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive absolute'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive relative'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'positive participial'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative absolute'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative relative'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative participial'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 1'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 2'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 3'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 4'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 5'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 6'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 7'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 8'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 9'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 10'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 11'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 14'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 15'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 17'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 1'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 2'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 3'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 4'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 5'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 6'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 7'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 8'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 9'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 10'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 11'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 14'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 15'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 17'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 1'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 2'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 3'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 4'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 5'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 6'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 7'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 8'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 9'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 10'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 11'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 14'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 15'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 17'",
"path": [
"vimbela"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "verb",
"title": "vimbela",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.